• Cyanocitta cristata - Blauwe gaai 4.jpg
 • Turdus dissimilis - Zwartborstlijster.jpg
 • Phylidonyris novaehollandiae - Witooghoningeter 2.jpg
 • strawberry.jpg
 • Upupa epops - Hop.jpg
 • Dicrurus macrocercus - Koningsdrongo.jpg
 • Rhipidura rufiventris finitima - Noordelijke streepborstwaaierstaart.jpg
 • Aphelocoma coerulescens - Florida struikgaai.jpg
 • Dacelo novaeguineae - Gewone kookaburra 2.jpg
 • Turdus rubrocanus - Kastanjeborst lijster.jpg
 • Agelaius phoeniceus - Epauletspreeuw.jpg
 • Thalurania furcata - Vorkstaart woudnimf.jpg
 • Alcippe morrisonia - Grijswangnontimalie (2).jpg
 • Phoenicurus phoenicurus - Gekraagde Roodstaart .jpg
 • Tangara cayana - Isabbel tangara.jpg
 • Corythaeola cristata - Reuzentoerako.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees 2.jpg
 • Quiscalus quiscula - Glanstroepiaal.jpg
 • Pomatorhinus ruficollis - Roestnek krombektimalie.jpg
 • Sitta macna - Reuzen boomklever.jpg
 • Dicaeum trigonostigma -Oranjebuik bastaard honingvogel.jpg
 • Tauraco porphyreolophus - Purperkuiftoerako.jpg
 • Erithacus rubecula - Roodborst 2.jpg
 • Garrulax albogularis - Witkeellijstergaai.jpg
 • Ramphastos tucanus - Roodsnaveltoekan.jpg
 • Anthochaera chrysoptera - Roodvleugel honingeter.jpg
 • Prinia subflava - Roestflankprinia.jpg
 • Nectarinia famosa - Malachite- of Emarald nectarvogel 2.jpg
 • Bombycilla garrulus - Gewone pestvogel.jpg
 • Sturnia malabaricus - Grijskopspreeuw.jpg
 • Merops orientalis - Kleine groene bijeneter.jpg
 • Trachyphonus erythrocephalus - Vuurkopbaardvogel.jpg
 • Setophaga castanea - Kastanjezanger.jpg
 • Ficedula superciliaris - Witkeelvliegenvanger.jpg
 • Sayornis nigricans - Zwarte Phoebe.jpg
 • Yuhina brunneiceps - Formosa-meestimalie.jpg
 • Tyrannus verticalis - Arkansas koningstiran.jpg
 • Todiramphus sanctus - Heilige ijsvogel.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees 3.jpg
 • Saxicola rubicola - Roodborsttapuit.jpg
 • Sturnus roseus - Roze spreeuw.jpg
 • Tauraco persa persa - Groenkuiftoerako (2).jpg
 • Ramphastos sulfuratus - Zwavelborst toekan.jpg
 • Dicaeum trigonostigma -Oranjebuik bastaard honingvogel 2.jpg
 • Cyanocitta stelleri - Stellers gaai.jpg
 • Dryocopus martius - Zwarte specht.jpg
 • Cinnyris chloropygius - Olijfbuiknectarvogel.jpg
 • Malurus cyaneus - Ornaatelfje.jpg
 • Quiscalus mexicanus - Langstaarttroepiaal.jpg
 • Pycnonotus leucotis - Witoor buulbuul.jpg
 • Coracias abyssinica - Sahelscharrelaar 2.jpg
 • Bombycilla cedrorum - Ceder pestvogel 2.jpg
 • Tauraco porphyreolophus - Purperkuiftoerako (3).jpg
 • Sayornis phoebe - Phoebe.jpg
 • Sturnus roseus - Roze spreeuw 2.jpg
 • Tauraco persa persa - Groenkuiftoerako.jpg
 • Coracias benghalensis - Indische Scharrelaar.jpg
 • Zoothera sibirica - Siberische lijster.jpg
 • Acanthorhynchus tenuirostris - Zwarthalshoningvogel.jpg
 • Cossypha caffra - Kaapse roodborsttapuit.jpg
 • Pycnonotus nigricans - Maskerbuulbuul.jpg
 • Alectroenas pulcherrima - Seychellen blauwe duif.jpg
 • Celeus castaneus - Kastanjespecht.jpg
 • Tyrannus tyrannus - Koningstiran.jpg
 • Colathrorax bryantea - 0-1 Magentakolibrie.jpg
 • Coracias naevia - Roodkruinscharrelaar.jpg
 • Liocichla phoenicea - Roodwang timalie.jpg
 • Chloropsis cochinchinensis - Blauwvleugelbladvogel.jpg
 • Rhinopomastus cyanomelas - Zuid-Afrikaanse Boomhop.jpg
 • Parus atricapillus - Amerikaanse matkop.jpg
 • Perisoreus infaustus - Taigagaai.jpg
 • Entomyzon cyanotis - Blauwgezicht honingeter.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees.jpg
 • Urocissa caerulea - Formosa kitta.jpg
 • Halcyon pileata - Zwartkop ijsvogel.jpg
 • Halcyon senegalensis - Senegalijsvogel.jpg
 • Patagona gigas - Reuzenkolibrie.jpg
 • Selasphorus sasin - Allens kolibrie.jpg
 • Aegithina tiphia - Gewone iora.jpg
 • Sylvia conspicillata - Brilgrasmus.jpg
 • Porphyrio porphyrio - Westelijke purperkoet.jpg
 • Yuhina diademata - Diadeem timalie.jpg
 • Merops orientalis - Kleine groene bijeneter 2.jpg
 • Cinnyricinclus femoralis - Abbot's spreeuw.jpg
 • Chrysocolaptes guttacristatus - Grote Goudrugspecht.jpg
 • Alcedo atthis - IJsvogel 2.jpg
 • Sturnus vulgaris - Spreeuw.jpg
 • Corythaixoides concolor - Vale toerako.jpg
 • Merops apiaster - Europese bijeneter (2).jpg
 • Baeolophus bicolor - Tweekleurige mees.jpg
 • Hypopicus hyperythrus - Bruinkeelspecht.jpg
 • Colaptes auratus - Gouden grondspecht.jpg
 • Acrocephalus scirpaceus - Kleine karekiet.jpg
 • Merops superciliosus - Madagaskarbijeneter.jpg
 • Archilochus colubris - Robijnkeelkolibrie.jpg
 • Hypsipetes leucocephalus leucocephalus - Witkop buulbuul.jpg
 • Lamprotornis nitens - Roodschouderglansspreeuw.jpg
 • Chalcomitra senegalensis - Roodborstnectarvogel.jpg
 • Chloropsis aurifrons Goudvoorhoofdbladvogel.jpg
 • Terpsiphone viridis Afrikaanse paradijsmonarch.jpg

Pseudovogelpest:

Dit wordt veroorzaakt door een paramyxo-virus. Het wordt ook wel New Castle Disease (NCD) genoemd.  Er zijn vele verschillende stammen binnen de familie van de paramyxovirussen.

De meeste stammen zijn onschuldig en de meeste stammen zijn vrij specifiek voor bepaalde vogelsoorten.  Het paramyxovirus, verantwoordelijk voor de ziekte “Pseudo-vogelpest”, zoals we kennen bij pluimvee is een uitzondering in de zin dat dit virus ook besmettelijk is voor andere vogelsoorten en ernstige problemen kan geven.  Als NCD wordt aangetoond bij pluimvee,  zijn dezelfde maatregelen van toepassing als bij mond-en klauwzeer.  Vooral  ook vanwege de consequenties voor de internationale handel,  gaat het om een groot economisch belang.

Voor "onze" vogels,  siervogels en papegaaien/parkieten is er  geen enkele reden voor paniek!!!!

In 1983 was de eerste uitbraak van het Paramyxovirus bij postduiven. Het ging toen om een nieuwe ziekte bij duiven.

Binnen korte tijd was de besmetting door heel Nederland verspreid bij postduiven aanwezig.

Er zijn in Nederland geen voorbeelden bekend van een besmetting van het duivenparamyxovirus als oorzaak van problemen bij pluimvee of bij andere vogelsoorten.

Sinds enkele jaren is het wettelijk verplicht om postduiven te enten tegen het paramyxovirus omdat het virus bij de duiven veel overeenkomsten vertoond met het  “echte” pseudovogelpestvirus.

In het laboratorium kregen kippenkuikens, die bewust besmet werden met het duivenparamyxo virus wel ziekteverschijnselen.

Sinds de enting bij postduiven wettelijk verplicht is, valt  een besmetting met het duivenparamyxovirus  onder dezelfde regeling als pseudo-vogelpest. Het bekende paramyxo-virus bij parkieten,als oorzaak van draainek ziekte, behoort tot een totaal andere groep paramyxovirussen en heeft verder geen consequenties.

Er zijn  geen voorbeelden bekend van siervogels, huiskamervogels die besmet zijn geraakt met het Pseudo-vogelpest virus in de periode dat het virus aktief was bij pluimvee of postduiven.  Ook tijdens de NCD uitbraak van enkele jaren gelden zijn er geen voorbeelden van papegaaien/parkieten met ziekteverschijnselen of sterfte geweest. Momenteel is er een uitbraak van NCD in Californie waarbij al enkele miljoenen kippen zijn doodgemaakt. Ook daar zijn geen gevallen bekend van problemen/ziekte bij papegaaiachtigen.

Vanwege Pseudovogelpest  worden importvogels vanuit het buitenland middels een wettelijke verplichting gedurende 30 dagen in quarantaine gehouden om insleep van het virus te voorkomen. We moeten ons daarbij realiseren dat deze maatregel uitsluitend was/is  bedoeld om de intensieve pluimveehouderij te beschermen. Vanuit de Kliniek voor Vogels is geen enkele vogel en geen enkele kweker geadviseerd om te enten.  Er is reden om er vanuit te gaan dat een dergelijke reaktie/beleid meer problemen creëert dan door het eventuele risico wordt gerechtvaardigd. Het kan raadzaam zijn om, in overleg met uw vogeldierenarts,  (sier)hoenders (kwartels)  te laten enten.

Verder moeten we ons realiseren  dat er tal van “milde paramyxovirus veldstammen” circuleren bij wilde vogels waarbij er geen enkele reden is voor paniek omdat deze “milde” stammen geen ziekteverschijnselen veroorzaken. Het gaat helaas voor een belangrijk deel om een GEKTE waarbij via de media  angst en paniek wordt aangewakkerd bij mensen met siervogels, papegaaien en parkieten.

Deze paniek is niet in het belang van onze vogels.

Onderstaand artikeltje hebben we over de klassieke vogelpest gevonden.

Natuurlijk moeten wij de recentelijke toestanden in en om Barneveld en in Limburg/Brabant niet te licht opvatten, maar paniek zaaien is wel het laatste wat we moeten doen. Ik ga niet eigenhandig uitmaken wat een veilige marge is om je vogels buiten te laten. Theoretisch is geen enkele marge veilig, zeker nu de tijd van de terugkeer van trekvogels weer aanbreekt. De vogel die vandaag in Heythuysen zit, zit morgen in Haarlem en overmorgen misschien wel op Texel.

Rijden met auto's door besmet gebied: Als het niet perse nodig is houdt je vogels thuis, geen onnodig vervoer. Maar zolang we geen verbod op vervoer van vogels hebben (overheidswege) dient iedere liefhebber zijn eigen verantwoording te nemen, zowel naar zichzelf toe als naar collega liefhebbers. Ik vind niet, dat wij als Speciaalclub, buiten alle officiële instanties om, eigen regeltjes en normen moeten opstellen en deze onze leden moeten opleggen/voorschrijven. Zolang er geen officiële richtlijnen zijn gewoon je eigen boeren (of stadse) verstand laten werken.

Wat is klassieke vogelpest ?
De klassieke vogelpest of Aviaire Influenza is een bijzonder gevaarlijke infectieziekte, een dodelijke griep veroorzaakt door een virus uit het assortiment van het influenzatype A. Daar zitten enkele tientallen varianten in.  Het zijn weliswaar niet allemaal even venijnige ziekmakers, maar de laatste tijd waarschuwden virologen dat een aanvankelijk minder virulente variant een beduidend grimmiger gezicht heeft gekregen. Dat type trof een paar jaar geleden in Italië de vleeskalkoen: sterfte 97%. Sinds december 1999 is het virus ook aangetroffen bij vleeskuikens, leghennen, mussen, parelhoenders, een reiger en een kraai. 

Dat illustreert tegelijkertijd dat deze virussen zich in de vogelwereld van vele vehikels bedienen om zich te verspreiden, en daardoor moeilijk zijn uit te roeien. Vooral ook doordat niet alle vogels er even gevoelig voor zijn: pluimvee wordt snel het slachtoffer maar watervogels bijvoorbeeld niet. De virushaarden waar momenteel het grootste gevaar vandaan komt zijn Australië, Hong-Kong, Italië, Zuid-Amerika en de VS.

Het is afwachten wat het onderzoek naar de kippen rond Barneveld oplevert. En of het hier echt de vogelpest betreft. De symptomen komen tamelijk overeen met die van de stam die in Italië welig tiert: de kippen worden suf, eten minder, leggen minder, hebben moeite met de ademhaling, en vertonen zwellingen aan kop en hals. Vaak zie verkleuring van de kammen en lellen. De nu opduikende variant veroorzaakt ook massale sterfte.

De klassieke vogelpest moet niet worden verward met de pseudo-vogelpest of New Castle Disease, genoemd naar de Engelse plaats New Castle-on-Tyne, waar de ziekte ooit werd ontdekt. Ook dit is een virusziekte die leidt tot benauwdheid, slechte leg, diarree en gebrek aan eetlust, maar tegen deze ziekte wordt het pluimvee ingeënt.
  

Geef hier uw zoekopdracht

Vogelspeciaalclub 2018