• Dicaeum trigonostigma -Oranjebuik bastaard honingvogel.jpg
 • Nectarinia asiatica - Purper nectarvogel.jpg
 • Archilochus costae - Costa kolibrie.jpg
 • Merops orientalis - Kleine groene bijeneter 3.jpg
 • Coracias garrulus - Europese scharrelaar.jpg
 • Chloroceryle americana - Groene Ijsvogel.jpg
 • Gracula religiosa religiosa - Grote beo.jpg
 • Halcyon leucocephala - Grijskopijsvogel.jpg
 • Hypsipetes madagascariensis - Zwarte buulbuul.jpg
 • Cinnyris jugularis - Staalborsthoningzuiger 2.jpg
 • Lamprotornis nitens - Roodschouderglansspreeuw.jpg
 • Berenicornis comatus - Langkuifneushoornvogel.jpg
 • Buceros bicornis - Dubbelhoornige neushoornvogel (2).jpg
 • Cyanocorax yncas - Incagaai 2.jpg
 • Merops bullockoides - Witkapbijeneter 2.jpg
 • Selasphorus rufus - Bruine kolibrie vrouw.jpg
 • Delichon urbicum - Huiszwaluw (2).jpg
 • Corythaixoides concolor - Vale toerako.jpg
 • Melanerpes erythrocephalus - Roodkopspecht.jpg
 • Actinodura morrisoniana - Fermosa streepvleugel timalie.jpg
 • Dicrurus macrocercus - Koningsdrongo.jpg
 • Tauraco persa persa - Groenkuiftoerako (2).jpg
 • Aplonis panayensis - Aziatische glansspreeuw.jpg
 • Melanerpes carolinus - Roodbuikspecht.jpg
 • Selasphorus sasin - Allens kolibrie.jpg
 • Buceros bicornis - Dubbelhoornige neushoornvogel.jpg
 • Bombycilla cedrorum - Ceder pestvogel.jpg
 • Dendrocopos mahrattensis - Indische bonte specht.jpg
 • Zosterops poliogaster kikuyuensis - Kikuyu brilvogel.jpg
 • Corythaeola cristata - Reuzentoerako.jpg
 • Sayornis nigricans - Zwarte Phoebe.jpg
 • Sylvia conspicillata - Brilgrasmus.jpg
 • Oenanthe oenanthe - Tapuit.jpg
 • Calliphlox amethystina - Amethistkolibrie.jpg
 • Phylidonyris novaehollandiae - Witooghoningeter.jpg
 • Merops superciliosus - Madagaskarbijeneter.jpg
 • Garrulus glandarius - Vlaamse gaai.jpg
 • Dacelo novaeguineae - Kookaburra.jpg
 • Copsychus stricklandii - Witkruin schamalijster.jpg
 • Nectarinia famosa - Malachite- of Emarald nectarvogel 2.jpg
 • Cisticola juncidis - Graszanger of waaierstaartrietzanger.jpg
 • Liocichla steerii - Steere's timalie.jpg
 • Tauraco porphyreolophus - Purperkuiftoerako (3).jpg
 • Saxicola rubicola - Roodborsttapuit.jpg
 • Lamprotornis regius - Koningsglansspreeuw.jpg
 • Vireo solitarius - Brilvireo.jpg
 • Setophaga castanea - Kastanjezanger.jpg
 • Merops apiaster - Europese bijeneter (2).jpg
 • Nectarinia famosa - Malachite- of Emarald nectarvogel.jpg
 • Treron sieboldii - Japanse papegaaiduif.jpg
 • Hirundo cucullata - Kaapse zwaluw.jpg
 • Luscinia cyanura - Blauwstaart vrouw.jpg
 • Manacus candei - Witkraagmanakin.jpg
 • Aegithina tiphia - Gewone iora.jpg
 • Celeus castaneus - Kastanjespecht.jpg
 • Setophaga caerulescens - Blauwe Zwartkeelzanger.jpg
 • Quiscalus mexicanus - Langstaarttroepiaal.jpg
 • Colathrorax bryantea - 1-0 Magentakolibrie.jpg
 • Sialia sialis - Roodkeelsialia.jpg
 • Tangara mexicana - Turquoise tangara.jpg
 • Eupherusa eximia - Streepstaartkolibrie.jpg
 • Sialia currucoides - Bergsialia.jpg
 • Chloropsis cochinchinensis - Blauwvleugelbladvogel.jpg
 • Pycnonotus barbatus - Grauwe buulbuul.jpg
 • Cyanoptila cyanomelana - Japanse blauwe vliegenvanger.jpg
 • Cynanthus latirostris - Breedsnavelkolibrie.jpg
 • Pomatorhinus erythrogenys - Roodwangkrombektimalie.jpg
 • strawberry.jpg
 • Megalaima oorti - Oorts baardvogel.jpg
 • Baeolophus bicolor - Tweekleurige mees.jpg
 • Copsychus malabaricus - Shamalijster.jpg
 • Coracias caudatus - Vorkstaartscharrelaar.jpg
 • Chrysocolaptes guttacristatus - Grote Goudrugspecht.jpg
 • Ramphastos loco - Reuzen toekan.jpg
 • Chlorestes notatus cyanogenys - 0-1 Blauwkinkolibrie.jpg
 • Actinodura ramsayi - Gebrilde streepvleugel timalie.jpg
 • Setophaga petechia - Mangrovezanger.jpg
 • Aramides axillaris - Grijsnekwoudral.jpg
 • Tyrannus tyrannus - Koningstiran.jpg
 • Cossypha heuglini - Heuglins roodborsttapuit.jpg
 • Dicrurus adsimilis - Vorkstaartdrongo.jpg
 • Locichla omeiensis - Omei timalie.jpg
 • Phoenicurus phoenicurus - Gekraagde Roodstaart .jpg
 • Dicaeum monticolum - Borneo honingvogel.jpg
 • Sialia mexicana - Blauwkeelsialia.jpg
 • Alcedo cristata - Malachiet ijsvogel 2.jpg
 • Microchera albocoronata - Witkruinkolibrie.jpg
 • Seicercus montis - Geelborstboszanger.jpg
 • Petroica goodenovii - Roodkapvliegenvanger.jpg
 • Alcedo cristata - Malachiet ijsvogel.jpg
 • Tangara arthus - Goudtangara.jpg
 • Melanerpes carolinus - Roodbuikspecht 2.jpg
 • Motacilla alba alboides - Witte kwikstaart.jpg
 • Spizixos semitorques - Vinksnavel buulbuul.jpg
 • Rhinopomastus cyanomelas - Zuid-Afrikaanse Boomhop.jpg
 • Hirundo smithii - Roodkruinzwaluw.jpg
 • Sturnia malabaricus - Grijskopspreeuw.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees 3.jpg
 • Merops orientalis - Kleine groene bijeneter.jpg
 • Sitta europaea - Boomklever.jpg

Pseudovogelpest:

Dit wordt veroorzaakt door een paramyxo-virus. Het wordt ook wel New Castle Disease (NCD) genoemd.  Er zijn vele verschillende stammen binnen de familie van de paramyxovirussen.

De meeste stammen zijn onschuldig en de meeste stammen zijn vrij specifiek voor bepaalde vogelsoorten.  Het paramyxovirus, verantwoordelijk voor de ziekte “Pseudo-vogelpest”, zoals we kennen bij pluimvee is een uitzondering in de zin dat dit virus ook besmettelijk is voor andere vogelsoorten en ernstige problemen kan geven.  Als NCD wordt aangetoond bij pluimvee,  zijn dezelfde maatregelen van toepassing als bij mond-en klauwzeer.  Vooral  ook vanwege de consequenties voor de internationale handel,  gaat het om een groot economisch belang.

Voor "onze" vogels,  siervogels en papegaaien/parkieten is er  geen enkele reden voor paniek!!!!

In 1983 was de eerste uitbraak van het Paramyxovirus bij postduiven. Het ging toen om een nieuwe ziekte bij duiven.

Binnen korte tijd was de besmetting door heel Nederland verspreid bij postduiven aanwezig.

Er zijn in Nederland geen voorbeelden bekend van een besmetting van het duivenparamyxovirus als oorzaak van problemen bij pluimvee of bij andere vogelsoorten.

Sinds enkele jaren is het wettelijk verplicht om postduiven te enten tegen het paramyxovirus omdat het virus bij de duiven veel overeenkomsten vertoond met het  “echte” pseudovogelpestvirus.

In het laboratorium kregen kippenkuikens, die bewust besmet werden met het duivenparamyxo virus wel ziekteverschijnselen.

Sinds de enting bij postduiven wettelijk verplicht is, valt  een besmetting met het duivenparamyxovirus  onder dezelfde regeling als pseudo-vogelpest. Het bekende paramyxo-virus bij parkieten,als oorzaak van draainek ziekte, behoort tot een totaal andere groep paramyxovirussen en heeft verder geen consequenties.

Er zijn  geen voorbeelden bekend van siervogels, huiskamervogels die besmet zijn geraakt met het Pseudo-vogelpest virus in de periode dat het virus aktief was bij pluimvee of postduiven.  Ook tijdens de NCD uitbraak van enkele jaren gelden zijn er geen voorbeelden van papegaaien/parkieten met ziekteverschijnselen of sterfte geweest. Momenteel is er een uitbraak van NCD in Californie waarbij al enkele miljoenen kippen zijn doodgemaakt. Ook daar zijn geen gevallen bekend van problemen/ziekte bij papegaaiachtigen.

Vanwege Pseudovogelpest  worden importvogels vanuit het buitenland middels een wettelijke verplichting gedurende 30 dagen in quarantaine gehouden om insleep van het virus te voorkomen. We moeten ons daarbij realiseren dat deze maatregel uitsluitend was/is  bedoeld om de intensieve pluimveehouderij te beschermen. Vanuit de Kliniek voor Vogels is geen enkele vogel en geen enkele kweker geadviseerd om te enten.  Er is reden om er vanuit te gaan dat een dergelijke reaktie/beleid meer problemen creëert dan door het eventuele risico wordt gerechtvaardigd. Het kan raadzaam zijn om, in overleg met uw vogeldierenarts,  (sier)hoenders (kwartels)  te laten enten.

Verder moeten we ons realiseren  dat er tal van “milde paramyxovirus veldstammen” circuleren bij wilde vogels waarbij er geen enkele reden is voor paniek omdat deze “milde” stammen geen ziekteverschijnselen veroorzaken. Het gaat helaas voor een belangrijk deel om een GEKTE waarbij via de media  angst en paniek wordt aangewakkerd bij mensen met siervogels, papegaaien en parkieten.

Deze paniek is niet in het belang van onze vogels.

Onderstaand artikeltje hebben we over de klassieke vogelpest gevonden.

Natuurlijk moeten wij de recentelijke toestanden in en om Barneveld en in Limburg/Brabant niet te licht opvatten, maar paniek zaaien is wel het laatste wat we moeten doen. Ik ga niet eigenhandig uitmaken wat een veilige marge is om je vogels buiten te laten. Theoretisch is geen enkele marge veilig, zeker nu de tijd van de terugkeer van trekvogels weer aanbreekt. De vogel die vandaag in Heythuysen zit, zit morgen in Haarlem en overmorgen misschien wel op Texel.

Rijden met auto's door besmet gebied: Als het niet perse nodig is houdt je vogels thuis, geen onnodig vervoer. Maar zolang we geen verbod op vervoer van vogels hebben (overheidswege) dient iedere liefhebber zijn eigen verantwoording te nemen, zowel naar zichzelf toe als naar collega liefhebbers. Ik vind niet, dat wij als Speciaalclub, buiten alle officiële instanties om, eigen regeltjes en normen moeten opstellen en deze onze leden moeten opleggen/voorschrijven. Zolang er geen officiële richtlijnen zijn gewoon je eigen boeren (of stadse) verstand laten werken.

Wat is klassieke vogelpest ?
De klassieke vogelpest of Aviaire Influenza is een bijzonder gevaarlijke infectieziekte, een dodelijke griep veroorzaakt door een virus uit het assortiment van het influenzatype A. Daar zitten enkele tientallen varianten in.  Het zijn weliswaar niet allemaal even venijnige ziekmakers, maar de laatste tijd waarschuwden virologen dat een aanvankelijk minder virulente variant een beduidend grimmiger gezicht heeft gekregen. Dat type trof een paar jaar geleden in Italië de vleeskalkoen: sterfte 97%. Sinds december 1999 is het virus ook aangetroffen bij vleeskuikens, leghennen, mussen, parelhoenders, een reiger en een kraai. 

Dat illustreert tegelijkertijd dat deze virussen zich in de vogelwereld van vele vehikels bedienen om zich te verspreiden, en daardoor moeilijk zijn uit te roeien. Vooral ook doordat niet alle vogels er even gevoelig voor zijn: pluimvee wordt snel het slachtoffer maar watervogels bijvoorbeeld niet. De virushaarden waar momenteel het grootste gevaar vandaan komt zijn Australië, Hong-Kong, Italië, Zuid-Amerika en de VS.

Het is afwachten wat het onderzoek naar de kippen rond Barneveld oplevert. En of het hier echt de vogelpest betreft. De symptomen komen tamelijk overeen met die van de stam die in Italië welig tiert: de kippen worden suf, eten minder, leggen minder, hebben moeite met de ademhaling, en vertonen zwellingen aan kop en hals. Vaak zie verkleuring van de kammen en lellen. De nu opduikende variant veroorzaakt ook massale sterfte.

De klassieke vogelpest moet niet worden verward met de pseudo-vogelpest of New Castle Disease, genoemd naar de Engelse plaats New Castle-on-Tyne, waar de ziekte ooit werd ontdekt. Ook dit is een virusziekte die leidt tot benauwdheid, slechte leg, diarree en gebrek aan eetlust, maar tegen deze ziekte wordt het pluimvee ingeënt.
  

Geef hier uw zoekopdracht

Vogelspeciaalclub 2018