• Tyrannus tyrannus - Koningstiran.jpg
 • Aegithalos concinnus - Roodkruinstaartmees.jpg
 • Bombycilla cedrorum - Ceder pestvogel 2.jpg
 • Leiothrix lutea - Japanse nachtegaal.jpg
 • Megalaima oorti - Oorts baardvogel.jpg
 • Coracias garrulus - Europese scharrelaar.jpg
 • Setophaga caerulescens - Blauwe Zwartkeelzanger.jpg
 • Lamprotornis superbus - Driekleurige glansspreeuw.jpg
 • Oriolus kundoo - Indiase wielewaal.jpg
 • Copsychus saularis - Dayallijster.jpg
 • Prinia flaviventris - Geelbuikprinia.jpg
 • Sitta frontalis - Pluchekapboomklever.jpg
 • Todiramphus sanctus - Heilige ijsvogel.jpg
 • Enicurus leschenaulti - Witkruinvorkstaart.jpg
 • strawberry.jpg
 • Phoenicurus phoenicurus - Gekraagde Roodstaart .jpg
 • Spizixos semitorques - Vinksnavel buulbuul.jpg
 • Cossypha heuglini - Heuglins roodborsttapuit.jpg
 • Merops orientalis - Kleine groene bijeneter 3.jpg
 • Merops bullockoides - Witkapbijeneter.jpg
 • Cissa chinensis - Groene kitta.jpg
 • Archilochus costae - Costa kolibrie (2).jpg
 • Rhipidura leucophrys - Tuinwaaierstaart.jpg
 • Yuhina diademata - Diadeem timalie.jpg
 • Dicrurus adsimilis - Vorkstaartdrongo.jpg
 • Hirundo rustica - Boerenzwaluw.jpg
 • Garrulax albogularis - Witkeellijstergaai.jpg
 • Garrulus glandarius - Vlaamse gaai.jpg
 • Ariane cannelle - Kaneelkleurige amazilia.jpg
 • Nectarinia pulchella - Feeen nectarvogel.jpg
 • Actinodura ramsayi - Gebrilde streepvleugel timalie.jpg
 • Sturnus vulgaris - Spreeuw.jpg
 • Lamprotornis superbus Driekleurige glansspreeuw.jpg
 • Pycnonotus leucotis - Witoor buulbuul.jpg
 • Actinodura morrisoniana - Fermosa streepvleugel timalie.jpg
 • Cyanocitta stelleri - Stellers gaai 2.jpg
 • Nectarinia famosa - Malachite- of Emarald nectarvogel 2.jpg
 • Aramides axillaris - Grijsnekwoudral.jpg
 • Melanerpes carolinus - Roodbuikspecht 2.jpg
 • Tockus flavirostris - Oostelijke- of Ethiopische geelsnaveltok.jpg
 • Urocissa caerulea - Formosa kitta.jpg
 • Megalaima oorti - Oorts baardvogel (2).jpg
 • Chrysocolaptes guttacristatus - Grote Goudrugspecht.jpg
 • Delichon urbicum - Huiszwaluw.jpg
 • Tangara arthus - Goudtangara.jpg
 • Megalaima virens - Grote baardvogel.jpg
 • Icterus galbula - Baltimore troepiaal.jpg
 • Lanius cristatus - Bruine klauwier.jpg
 • Berenicornis comatus - Langkuifneushoornvogel.jpg
 • Thraupis episcopus - Blauwgrijze Tangara.jpg
 • Cichladusa guttata - Palmlijster.jpg
 • Colathrorax bryantea - 0-1 Magentakolibrie.jpg
 • Dendrocopos mahrattensis - Indische bonte specht.jpg
 • Heterophasia auricularis - Oogstreep timalie of Witoorsibia.jpg
 • Manacus candei - Witkraagmanakin.jpg
 • Chalcomitra senegalensis - Roodborstnectarvogel.jpg
 • Prinia subflava - Roestflankprinia.jpg
 • Liocichla phoenicea - Roodwang timalie.jpg
 • Turdus migratorius - Kleurende roodborstlijster.jpg
 • Buceros bicornis - Dubbelhoornige neushoornvogel.jpg
 • Cinnyris venustus - Geelbuiknectarvogel.jpg
 • Porphyrio porphyrio - Westelijke purperkoet.jpg
 • Selasphorus rufus - Bruine kolibrie 2.jpg
 • Pycnonotus nigricans - Maskerbuulbuul.jpg
 • Seicercus montis - Geelborstboszanger.jpg
 • Upupa epops - Hop.jpg
 • Aplonis panayensis - Aziatische glansspreeuw.jpg
 • Troglodytes troglodytes - Winterkoninkje.jpg
 • Phylidonyris novaehollandiae - Witooghoningeter 2.jpg
 • Zosterops poliogastrus kulanensis - Kulan bergbrilvogel.jpg
 • Hypsipetes madagascariensis - Zwarte buulbuul.jpg
 • Coracias abyssinica - Sahelscharrelaar 2.jpg
 • Sialia currucoides - Bergsialia 2.jpg
 • Tangara mexicana - Turquoise tangara.jpg
 • Cyanocorax mystacalis - Witstaartgaai.jpg
 • Urocolius macrourus - Blauwnekmuisvogel.jpg
 • Garrulax poecilorhynchus- Roestbruine gaailijster.jpg
 • Lamprotornis nitens - Roodschouderglansspreeuw.jpg
 • Dryocopus martius - Zwarte specht.jpg
 • Sialia mexicana - Blauwkeelsialia.jpg
 • Merops superciliosus - Madagaskarbijeneter.jpg
 • Halcyon smyrnensis - Smyrna-ijsvogel 2.jpg
 • Delichon urbicum - Huiszwaluw (2).jpg
 • Scissirostrum dubium - Molineti spreeuw.jpg
 • Coracias abyssinica - Sahelscharrelaar.jpg
 • Quiscalus quiscula - Glanstroepiaal.jpg
 • Ramphastos tucanus - Roodsnaveltoekan.jpg
 • Cyanistes caeruleus - Pimpelmees.jpg
 • Pyrocephalus rubinus - Rode tiran.jpg
 • Setophaga dominica - Geelkeelzanger.jpg
 • Perisoreus infaustus - Taigagaai.jpg
 • Agelaius phoeniceus - Epauletspreeuw.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees 3.jpg
 • Dicrurus macrocercus - Koningsdrongo.jpg
 • Cossypha Natalensis - Natal roodborsttapuit.jpg
 • Merops apiaster - Europese bijeneter (2).jpg
 • Selasphorus rufus - Bruine kolibrie vrouw.jpg
 • Tauraco erythrolophus - Roodkuiftoerako.jpg
 • Capito niger - Zwarte baardvogel.jpg
 • Nectarinia asiatica - Purper nectarvogel.jpg

Pseudovogelpest:

Dit wordt veroorzaakt door een paramyxo-virus. Het wordt ook wel New Castle Disease (NCD) genoemd.  Er zijn vele verschillende stammen binnen de familie van de paramyxovirussen.

De meeste stammen zijn onschuldig en de meeste stammen zijn vrij specifiek voor bepaalde vogelsoorten.  Het paramyxovirus, verantwoordelijk voor de ziekte “Pseudo-vogelpest”, zoals we kennen bij pluimvee is een uitzondering in de zin dat dit virus ook besmettelijk is voor andere vogelsoorten en ernstige problemen kan geven.  Als NCD wordt aangetoond bij pluimvee,  zijn dezelfde maatregelen van toepassing als bij mond-en klauwzeer.  Vooral  ook vanwege de consequenties voor de internationale handel,  gaat het om een groot economisch belang.

Voor "onze" vogels,  siervogels en papegaaien/parkieten is er  geen enkele reden voor paniek!!!!

In 1983 was de eerste uitbraak van het Paramyxovirus bij postduiven. Het ging toen om een nieuwe ziekte bij duiven.

Binnen korte tijd was de besmetting door heel Nederland verspreid bij postduiven aanwezig.

Er zijn in Nederland geen voorbeelden bekend van een besmetting van het duivenparamyxovirus als oorzaak van problemen bij pluimvee of bij andere vogelsoorten.

Sinds enkele jaren is het wettelijk verplicht om postduiven te enten tegen het paramyxovirus omdat het virus bij de duiven veel overeenkomsten vertoond met het  “echte” pseudovogelpestvirus.

In het laboratorium kregen kippenkuikens, die bewust besmet werden met het duivenparamyxo virus wel ziekteverschijnselen.

Sinds de enting bij postduiven wettelijk verplicht is, valt  een besmetting met het duivenparamyxovirus  onder dezelfde regeling als pseudo-vogelpest. Het bekende paramyxo-virus bij parkieten,als oorzaak van draainek ziekte, behoort tot een totaal andere groep paramyxovirussen en heeft verder geen consequenties.

Er zijn  geen voorbeelden bekend van siervogels, huiskamervogels die besmet zijn geraakt met het Pseudo-vogelpest virus in de periode dat het virus aktief was bij pluimvee of postduiven.  Ook tijdens de NCD uitbraak van enkele jaren gelden zijn er geen voorbeelden van papegaaien/parkieten met ziekteverschijnselen of sterfte geweest. Momenteel is er een uitbraak van NCD in Californie waarbij al enkele miljoenen kippen zijn doodgemaakt. Ook daar zijn geen gevallen bekend van problemen/ziekte bij papegaaiachtigen.

Vanwege Pseudovogelpest  worden importvogels vanuit het buitenland middels een wettelijke verplichting gedurende 30 dagen in quarantaine gehouden om insleep van het virus te voorkomen. We moeten ons daarbij realiseren dat deze maatregel uitsluitend was/is  bedoeld om de intensieve pluimveehouderij te beschermen. Vanuit de Kliniek voor Vogels is geen enkele vogel en geen enkele kweker geadviseerd om te enten.  Er is reden om er vanuit te gaan dat een dergelijke reaktie/beleid meer problemen creëert dan door het eventuele risico wordt gerechtvaardigd. Het kan raadzaam zijn om, in overleg met uw vogeldierenarts,  (sier)hoenders (kwartels)  te laten enten.

Verder moeten we ons realiseren  dat er tal van “milde paramyxovirus veldstammen” circuleren bij wilde vogels waarbij er geen enkele reden is voor paniek omdat deze “milde” stammen geen ziekteverschijnselen veroorzaken. Het gaat helaas voor een belangrijk deel om een GEKTE waarbij via de media  angst en paniek wordt aangewakkerd bij mensen met siervogels, papegaaien en parkieten.

Deze paniek is niet in het belang van onze vogels.

Onderstaand artikeltje hebben we over de klassieke vogelpest gevonden.

Natuurlijk moeten wij de recentelijke toestanden in en om Barneveld en in Limburg/Brabant niet te licht opvatten, maar paniek zaaien is wel het laatste wat we moeten doen. Ik ga niet eigenhandig uitmaken wat een veilige marge is om je vogels buiten te laten. Theoretisch is geen enkele marge veilig, zeker nu de tijd van de terugkeer van trekvogels weer aanbreekt. De vogel die vandaag in Heythuysen zit, zit morgen in Haarlem en overmorgen misschien wel op Texel.

Rijden met auto's door besmet gebied: Als het niet perse nodig is houdt je vogels thuis, geen onnodig vervoer. Maar zolang we geen verbod op vervoer van vogels hebben (overheidswege) dient iedere liefhebber zijn eigen verantwoording te nemen, zowel naar zichzelf toe als naar collega liefhebbers. Ik vind niet, dat wij als Speciaalclub, buiten alle officiële instanties om, eigen regeltjes en normen moeten opstellen en deze onze leden moeten opleggen/voorschrijven. Zolang er geen officiële richtlijnen zijn gewoon je eigen boeren (of stadse) verstand laten werken.

Wat is klassieke vogelpest ?
De klassieke vogelpest of Aviaire Influenza is een bijzonder gevaarlijke infectieziekte, een dodelijke griep veroorzaakt door een virus uit het assortiment van het influenzatype A. Daar zitten enkele tientallen varianten in.  Het zijn weliswaar niet allemaal even venijnige ziekmakers, maar de laatste tijd waarschuwden virologen dat een aanvankelijk minder virulente variant een beduidend grimmiger gezicht heeft gekregen. Dat type trof een paar jaar geleden in Italië de vleeskalkoen: sterfte 97%. Sinds december 1999 is het virus ook aangetroffen bij vleeskuikens, leghennen, mussen, parelhoenders, een reiger en een kraai. 

Dat illustreert tegelijkertijd dat deze virussen zich in de vogelwereld van vele vehikels bedienen om zich te verspreiden, en daardoor moeilijk zijn uit te roeien. Vooral ook doordat niet alle vogels er even gevoelig voor zijn: pluimvee wordt snel het slachtoffer maar watervogels bijvoorbeeld niet. De virushaarden waar momenteel het grootste gevaar vandaan komt zijn Australië, Hong-Kong, Italië, Zuid-Amerika en de VS.

Het is afwachten wat het onderzoek naar de kippen rond Barneveld oplevert. En of het hier echt de vogelpest betreft. De symptomen komen tamelijk overeen met die van de stam die in Italië welig tiert: de kippen worden suf, eten minder, leggen minder, hebben moeite met de ademhaling, en vertonen zwellingen aan kop en hals. Vaak zie verkleuring van de kammen en lellen. De nu opduikende variant veroorzaakt ook massale sterfte.

De klassieke vogelpest moet niet worden verward met de pseudo-vogelpest of New Castle Disease, genoemd naar de Engelse plaats New Castle-on-Tyne, waar de ziekte ooit werd ontdekt. Ook dit is een virusziekte die leidt tot benauwdheid, slechte leg, diarree en gebrek aan eetlust, maar tegen deze ziekte wordt het pluimvee ingeënt.
  

Geef hier uw zoekopdracht

Vogelspeciaalclub 2018