• Setophaga petechia - Mangrovezanger.jpg
 • Dicrurus paradiseus - Vlaggendrongo.jpg
 • Laterallus albigularis - Witkeel dwergral.jpg
 • Lanius schach - Langstaartklauwier.jpg
 • Megalaima haemacephala - Kopersmid.jpg
 • Merops bullockoides - Witkapbijeneter.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees 3.jpg
 • Dacelo novaeguineae - Gewone kookaburra 2.jpg
 • Ficedula zanthopygia - Driekleurenvliegenvanger.jpg
 • Eumyias indigo - Indigovliegenvanger.jpg
 • Megaceryle alcyon - Bandijsvogel.jpg
 • Tangara mexicana - Turquoise tangara.jpg
 • Acanthorhynchus tenuirostris - Zwarthalshoningvogel.jpg
 • Sitta europaea - Boomklever.jpg
 • Agelaius phoeniceus - Roodschouder troepiaal.jpg
 • Melanerpes erythrocephalus - Roodkopspecht.jpg
 • Leiothrix lutea - Japanse nachtegaal.jpg
 • Oriolus oriolus - Wielewaal.jpg
 • Merops orientalis - Kleine groene bijeneter.jpg
 • Cinnyris chloropygius - Olijfbuiknectarvogel.jpg
 • Acrocephalus scirpaceus - Kleine karekiet.jpg
 • Garrulax leucolophus - Witkuifgaailijster.jpg
 • Sayornis nigricans - Zwarte Phoebe.jpg
 • Melanerpes carolinus - Roodbuikspecht.jpg
 • Cyanocitta cristata - Blauwe gaai 4.jpg
 • Cossypha caffra - Kaapse roodborsttapuit.jpg
 • Trachyphonus erythrocephalus - Vuurkopbaardvogel.jpg
 • Yuhina everetti - Roodkuif-meestimalia.jpg
 • Erithacus rubecula - Roodborst.jpg
 • Icterus galbula - Baltimore troepiaal.jpg
 • Colaptes auratus - Gouden grondspecht.jpg
 • Merops bullockoides - Witkapbijeneter 2.jpg
 • Pycnonotus jocosus - Roodoor buulbuul.jpg
 • Urocissa caerulea - Formosa kitta.jpg
 • Motacilla flava feldegg - Kaspische of balkankwikstaart.jpg
 • Nectarinia famosa - Malachite- of Emarald nectarvogel 2.jpg
 • Delichon urbicum - Huiszwaluw.jpg
 • Garrulax lineatus - Borstelgaailijster.jpg
 • Hypopicus hyperythrus - Bruinkeelspecht.jpg
 • Berenicornis comatus - Langkuifneushoornvogel.jpg
 • Thraupis episcopus - Blauwgrijze Tangara.jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees 2.jpg
 • Pycnonotus barbatus - Grauwe buulbuul.jpg
 • Gracula religiosa religiosa - Grote beo.jpg
 • Pycnonotus melanicterus - Goudborst buulbuul.jpg
 • Chalcomitra senegalensis - Roodborstnectarvogel.jpg
 • Megalaima oorti - Oorts baardvogel.jpg
 • Zoothera sibirica - Siberische lijster.jpg
 • Aegithalos concinnus - Roodkruinstaartmees.jpg
 • Momotus momota - Blauwkapmotmot.jpg
 • Aphelocoma coerulescens - Florida struikgaai.jpg
 • Sialia sialis - Roodkeelsialia.jpg
 • Thalurania glaucopis - Violetkop woudnimf.jpg
 • Troglodytes troglodytes - Winterkoninkje.jpg
 • Cynanthus latirostris - Breedsnavelkolibrie.jpg
 • Hirundo smithii - Roodkruinzwaluw.jpg
 • Alcedo atthis - IJsvogel 2.jpg
 • Tauraco porphyreolophus - Purperkuiftoerako (3).jpg
 • Lamprotornis regius - Koningsglansspreeuw.jpg
 • Cisticola juncidis - Graszanger of waaierstaartrietzanger.jpg
 • Archilochus costae - Costa kolibrie (2).jpg
 • Aegithalos caudatus - Staartmees.jpg
 • Locichla omeiensis - Omei timalie.jpg
 • Hirundo cucullata - Kaapse zwaluw.jpg
 • Copsychus stricklandii - Witkruin schamalijster.jpg
 • Tauraco erythrolophus - Roodkuiftoerako.jpg
 • Ramphastos loco - Reuzen toekan.jpg
 • Cichladusa guttata - Palmlijster.jpg
 • Ramphastos tucanus - Roodsnaveltoekan.jpg
 • Cyanistes caeruleus - Pimpelmees 2.jpg
 • Aramides axillaris - Grijsnekwoudral.jpg
 • Pomatorhinus ruficollis - Roestnek krombektimalie.jpg
 • Alcedo cristata - Malachiet ijsvogel 3.jpg
 • Treron bicinctus - Oranjeborst groene vruchtenduif.jpg
 • Nectarinia pulchella - Feeen nectarvogel.jpg
 • Halcyon leucocephala - Grijskopijsvogel.jpg
 • Sturnus vulgaris - Spreeuw.jpg
 • Cinnyris jugularis - Staalborsthoningzuiger 2.jpg
 • Parus atricapillus - Amerikaanse matkop.jpg
 • Merops apiaster - Europese bijeneter.jpg
 • Megalaima oorti - Oorts baardvogel (2).jpg
 • Protonotaria citrea - Citroenzanger.jpg
 • Sitta europaea - Boomklever (3).jpg
 • Quiscalus quiscula - Glanstroepiaal.jpg
 • Cinnyricinclus femoralis - Abbot's spreeuw.jpg
 • Tyrannus tyrannus - Koningstiran.jpg
 • Hemiprocne longipennis - Gekuifde boomgierzwaluw.jpg
 • Lesbia nuna - Groene sleepstaartkolibri.jpg
 • Garrulax ocellatus - Bonte gaailijster.jpg
 • Chloropsis cochinchinensis - Blauwvleugelbladvogel.jpg
 • Trachyphonus vaillantii - Kuifbaardvogel.jpg
 • Tauraco persa persa - Groenkuiftoerako.jpg
 • Pyrocephalus rubinus 2 - Rode tiran.jpg
 • Dacelo novaeguineae - Kookaburra.jpg
 • Sialia currucoides - Bergsialia.jpg
 • Yuhina brunneiceps - Formosa-meestimalie.jpg
 • Pycnonotus sinensis - Chinese buulbuul.jpg
 • Megalaima haemacephala - Kopersmid baardvogel 2.jpg
 • Zosterops pallidus - Kaapse Brilvogel.jpg
 • Megalaima haemacephala - Kopersmid baardvogel.jpg

Pseudovogelpest:

Dit wordt veroorzaakt door een paramyxo-virus. Het wordt ook wel New Castle Disease (NCD) genoemd.  Er zijn vele verschillende stammen binnen de familie van de paramyxovirussen.

De meeste stammen zijn onschuldig en de meeste stammen zijn vrij specifiek voor bepaalde vogelsoorten.  Het paramyxovirus, verantwoordelijk voor de ziekte “Pseudo-vogelpest”, zoals we kennen bij pluimvee is een uitzondering in de zin dat dit virus ook besmettelijk is voor andere vogelsoorten en ernstige problemen kan geven.  Als NCD wordt aangetoond bij pluimvee,  zijn dezelfde maatregelen van toepassing als bij mond-en klauwzeer.  Vooral  ook vanwege de consequenties voor de internationale handel,  gaat het om een groot economisch belang.

Voor "onze" vogels,  siervogels en papegaaien/parkieten is er  geen enkele reden voor paniek!!!!

In 1983 was de eerste uitbraak van het Paramyxovirus bij postduiven. Het ging toen om een nieuwe ziekte bij duiven.

Binnen korte tijd was de besmetting door heel Nederland verspreid bij postduiven aanwezig.

Er zijn in Nederland geen voorbeelden bekend van een besmetting van het duivenparamyxovirus als oorzaak van problemen bij pluimvee of bij andere vogelsoorten.

Sinds enkele jaren is het wettelijk verplicht om postduiven te enten tegen het paramyxovirus omdat het virus bij de duiven veel overeenkomsten vertoond met het  “echte” pseudovogelpestvirus.

In het laboratorium kregen kippenkuikens, die bewust besmet werden met het duivenparamyxo virus wel ziekteverschijnselen.

Sinds de enting bij postduiven wettelijk verplicht is, valt  een besmetting met het duivenparamyxovirus  onder dezelfde regeling als pseudo-vogelpest. Het bekende paramyxo-virus bij parkieten,als oorzaak van draainek ziekte, behoort tot een totaal andere groep paramyxovirussen en heeft verder geen consequenties.

Er zijn  geen voorbeelden bekend van siervogels, huiskamervogels die besmet zijn geraakt met het Pseudo-vogelpest virus in de periode dat het virus aktief was bij pluimvee of postduiven.  Ook tijdens de NCD uitbraak van enkele jaren gelden zijn er geen voorbeelden van papegaaien/parkieten met ziekteverschijnselen of sterfte geweest. Momenteel is er een uitbraak van NCD in Californie waarbij al enkele miljoenen kippen zijn doodgemaakt. Ook daar zijn geen gevallen bekend van problemen/ziekte bij papegaaiachtigen.

Vanwege Pseudovogelpest  worden importvogels vanuit het buitenland middels een wettelijke verplichting gedurende 30 dagen in quarantaine gehouden om insleep van het virus te voorkomen. We moeten ons daarbij realiseren dat deze maatregel uitsluitend was/is  bedoeld om de intensieve pluimveehouderij te beschermen. Vanuit de Kliniek voor Vogels is geen enkele vogel en geen enkele kweker geadviseerd om te enten.  Er is reden om er vanuit te gaan dat een dergelijke reaktie/beleid meer problemen creëert dan door het eventuele risico wordt gerechtvaardigd. Het kan raadzaam zijn om, in overleg met uw vogeldierenarts,  (sier)hoenders (kwartels)  te laten enten.

Verder moeten we ons realiseren  dat er tal van “milde paramyxovirus veldstammen” circuleren bij wilde vogels waarbij er geen enkele reden is voor paniek omdat deze “milde” stammen geen ziekteverschijnselen veroorzaken. Het gaat helaas voor een belangrijk deel om een GEKTE waarbij via de media  angst en paniek wordt aangewakkerd bij mensen met siervogels, papegaaien en parkieten.

Deze paniek is niet in het belang van onze vogels.

Onderstaand artikeltje hebben we over de klassieke vogelpest gevonden.

Natuurlijk moeten wij de recentelijke toestanden in en om Barneveld en in Limburg/Brabant niet te licht opvatten, maar paniek zaaien is wel het laatste wat we moeten doen. Ik ga niet eigenhandig uitmaken wat een veilige marge is om je vogels buiten te laten. Theoretisch is geen enkele marge veilig, zeker nu de tijd van de terugkeer van trekvogels weer aanbreekt. De vogel die vandaag in Heythuysen zit, zit morgen in Haarlem en overmorgen misschien wel op Texel.

Rijden met auto's door besmet gebied: Als het niet perse nodig is houdt je vogels thuis, geen onnodig vervoer. Maar zolang we geen verbod op vervoer van vogels hebben (overheidswege) dient iedere liefhebber zijn eigen verantwoording te nemen, zowel naar zichzelf toe als naar collega liefhebbers. Ik vind niet, dat wij als Speciaalclub, buiten alle officiële instanties om, eigen regeltjes en normen moeten opstellen en deze onze leden moeten opleggen/voorschrijven. Zolang er geen officiële richtlijnen zijn gewoon je eigen boeren (of stadse) verstand laten werken.

Wat is klassieke vogelpest ?
De klassieke vogelpest of Aviaire Influenza is een bijzonder gevaarlijke infectieziekte, een dodelijke griep veroorzaakt door een virus uit het assortiment van het influenzatype A. Daar zitten enkele tientallen varianten in.  Het zijn weliswaar niet allemaal even venijnige ziekmakers, maar de laatste tijd waarschuwden virologen dat een aanvankelijk minder virulente variant een beduidend grimmiger gezicht heeft gekregen. Dat type trof een paar jaar geleden in Italië de vleeskalkoen: sterfte 97%. Sinds december 1999 is het virus ook aangetroffen bij vleeskuikens, leghennen, mussen, parelhoenders, een reiger en een kraai. 

Dat illustreert tegelijkertijd dat deze virussen zich in de vogelwereld van vele vehikels bedienen om zich te verspreiden, en daardoor moeilijk zijn uit te roeien. Vooral ook doordat niet alle vogels er even gevoelig voor zijn: pluimvee wordt snel het slachtoffer maar watervogels bijvoorbeeld niet. De virushaarden waar momenteel het grootste gevaar vandaan komt zijn Australië, Hong-Kong, Italië, Zuid-Amerika en de VS.

Het is afwachten wat het onderzoek naar de kippen rond Barneveld oplevert. En of het hier echt de vogelpest betreft. De symptomen komen tamelijk overeen met die van de stam die in Italië welig tiert: de kippen worden suf, eten minder, leggen minder, hebben moeite met de ademhaling, en vertonen zwellingen aan kop en hals. Vaak zie verkleuring van de kammen en lellen. De nu opduikende variant veroorzaakt ook massale sterfte.

De klassieke vogelpest moet niet worden verward met de pseudo-vogelpest of New Castle Disease, genoemd naar de Engelse plaats New Castle-on-Tyne, waar de ziekte ooit werd ontdekt. Ook dit is een virusziekte die leidt tot benauwdheid, slechte leg, diarree en gebrek aan eetlust, maar tegen deze ziekte wordt het pluimvee ingeënt.
  

Geef hier uw zoekopdracht

Vogelspeciaalclub 2018